آمادگی وزارت صمت برای تحویل خودرو به ایثارگران و معرفی ۵ مدل خودرو

 سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت، براساس تکلیف قانونی بودجه ۱۴۰۱، آماده تحویل ۱۰ هزار خودرو به جانبازان با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران است.


امید قالیباف افزود: به این منظور خودرو‌های تارا اتوماتیک، دناپلاس توربو اتوماتیک، کوئیک اتوماتیک، پژو 207 اتوماتیک و شاهین دنده‌ای به بنیاد شهید معرفی شده است و هر زمان فهرست اسامی واجدان شرایط طبق ضوابط مندرج در بند (ی) تبصره 7 قانون بودجه 1401 از سوی این بنیاد به وزارت صمت اعلام شود و تسهیلات بانکی نیز تخصیص یابد، خودرو به متقاضیان داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: انتخاب مدل خودرو‌های یاد شده با توجه به استفاده راحت‌تر جانبازان انجام شده است.

قالیباف گفت: به محض دریافت فهرست 10 هزار نفری از سوی بنیاد شهید، وزارت صنعت، معدن و تجارت به تکلیف قانونی خود عمل خواهد کرد.

******************

 در همین ارتباط مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد:
  بر اساس قانون وزارت صنعت، مکلف است از طریق شرکت‌های ایران خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود به تعداد 10 هزار خودرو نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین معظم شهدا، جانبازان 25 درصد و بالاتر دارای محدودیت جسمی حرکتی و جانبازان 50 درصد و بیشتر با معرفی بنیاد شهید به شرطی که فاقد خودرو بوده و تاکنون هم با معرفی بنیاد خودرو دریافت نکرده باشند، با تقسیط 5 ساله و کارمزد 4 درصد از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره (16) اقدام کند و البته جانبازان 70 درصد مشمول شرایط این بند نیستند.

 با عنایت به نص صریح قانون در بند (ی) تبصره (7) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، تکلیف بنیاد شهید صرفاً معرفی مشمولان واجد شرایط است و مابقی تکالیف قانونی نظیر هماهنگی با بانک‌های عامل، مشخص شدن نوع خودرو و انعقاد قرارداد با شرکت‌های خودروساز و ... بر عهده وزارت صنعت، است و با عنایت به اینکه قانون‌گذار هیچ‌گونه تکلیفی برای اولویت‌بندی لحاظ نکرده است، بنیاد فایل اسامی تمامی واجدان شرایط شامل حدود 250 هزار ایثارگر مشمول را به وزارت صمت ارسال کرده است.
 

هفدهم آباه ماه1401

رتبه فعلی: 3